Justice_Rogers.jpg
Personal details

22 October 1958, Cape Town
Wife: Susan Rogers
No children

Education
  • Matric: Wynberg Boys High School, Cape Town
  • Cum Laude (1982) University of Cape Town
  • BA Hons, Classics (First Class) (1983) University of Cape Town
  • LLB Magna Cum Laude (1985) University of Cape Town
Professional history
  • Articled clerk; Sonnenberg Hoffmann & Galombik, Cape Town: 1986-1987 
  • Pupillage at the Cape Bar: Jan-July 1988
  • Advocate at the Cape Bar:1988-2012
  • Awarded status of senior counsel: 1999
  • Treasurer, honorary secretary and member of the Cape Bar Council: 1994-1998; 2000-2003
  • Chairperson of the Cape Bar Council: 2004-2005
  • Chairperson of tribunals established in terms of s 15K of the Pension Funds Act
  • Acting Judge; Western Cape High Court: various periods in 2001, 2003, 2009 and 2011
  • Acting Judge; Labour Court: fourth term 2002
  • Judge; Western Cape High Court: since 2013
  • Acting Judge of Appeal; Competition Appeal Court: 2015-2016
  • Judge of Appeal; Competition Appeal Court: since 2017
Publications on Legal Topics
  • The Action of the Disappointed Beneficiary (1986) 103 SALJ 683.
  • When All Else has Failed: Illegal Strikes, Ultimatums and Mass Dismissals 1991 (12) ILJ 1171 (co-authored with Jeremy Gauntlett)
  • Silk: Why it should go Advocate (December 2006) 26
  • High Fees and Dubious Practices Advocate (April 2012) 40
  • The Ethics of the Hopeless Case Advocate (December 2017) 46.
  • To Give and to Gain: Judicial involvement in advocacy training SAJEJ Vol 1(1) 2018.
  • Lawyers in Turmoil: The Johannesburg Conspiracy of 1895 (Stormberg, 2020)
  • Honorary Judicial Member of the Society of Trust and Estate Practitioners (STEP)
Judges information courtsey of Supreme Court of Appeal(www.supremecourtofappeal.org.za)
justice_Musi.jpg

Musi obtained a Dip Juris, BA and an LLB from UWC and later, a BA Honours and LLM from the University of Cape Town. He worked as a prosecutor from 1986 until 1992, when he was appointed to the magistracy. He was appointed a judge of the Free State High Court in 2005 and has served at a judge of the Labour Court and acted at the Labour Appeal Court. Musi is the chairperson of the Independent Commission for Remuneration of Public Office Bearers.

Musi has previously acted at the Constitutional Court 2016

Key judgments: (1) MARITZ V MUNICIPAL MANAGER: MATJHABENG LOCAL MUNICIPALITY (2050/2016) [2017] ZAFSHC 125 (20 JULY 2017) ;

(2) PT OPERATIONAL SERVICES (PTY) LTD V RETAIL & ALLIED WORKERS UNION ON BEHALF OF NGWELETSANA (2013) 34 ILJ 1138 (LAC) ;

(3) NATAL WITNESS V GOZUNDER & OTHERS (2010) 31 ILJ 2339 (LAC) 

 
Justice_Basson.jpg

Acting Judge Constitutional Court 2018.

North Gauteng High Court Bench 2016,

 Labour Court judge since 2007.

Basson obtained an LLB (cum laude) from the University of Pretoria in 1984 and an LLD from Unisa in 1990. Her teaching stint at Unisa ran from 1982-2007 where she served as professor of mercantile law from 2003-2007 — during that period she also doubled up as an advocate at the Pretoria Bar.

Key judgments:

(1) COMPETITION COMMISSION OF SOUTH AFRICA V HOSKEN CONSOLIDATED INVESTMENTS LIMITED AND ANOTHER (CCT296/17) [2019] ZACC 2 (1 FEBRUARY 2019) ;

 (2) BALENI AND OTHERS V MINISTER OF MINERAL RESOURCES AND OTHERS, UNREPORTED JUDGMENT, CASE NO: 73768/2016, GAUTENG DIVISION, PRETORIA ; (3) NYATHI V SPECIAL INVESTIGATING UNIT 2011 12 BLLR 1211 (LC) ;

(4) AVIATION UNION OF SOUTH AFRICA AND OTHERS V SOUTH AFRICAN AIRWAYS (PTY) LTD AND OTHERS (J2206/07) [2007] ZALC 66; [2008] 1 BLLR 20 (LC); (2008) 29 ILJ 331 (LC) (1 OCTOBER 2007) 

 

Judge Cynthia Pretorius has been a Judge in the North Gauteng High Court since May 2006. She holds B Juris and LLB degrees from the University of Pretoria and UNISA respectively and a Post Graduate Diploma in Labour Law from the University of Johannesburg.
When she started work in 1970, she was the first woman prosecutor in Pretoria before she was elevated to the position of Magistrate in 1974. She worked in various positions in the legal fraternity for the next 20 years, including as an Advocate in the Pretoria Bar between 1994 and 2006.
During her tenure in the Pretoria Bar; she served as a member of the Bar Council (1998 and 1999); Secretary of the Bar Council in 2001; Honorary Secretary of the Bar Council in 2002; Founding member of the Junior Bar Council, Member of the Transformation Committee of the Pretoria Bar in 2001 and a Liaison member for the Legal Aid Board for the General Council of the Bar.
Between 2003 and 2006 she worked as an Acting Judge before she was confirmed as a Judge in 2006. She currently serves on the Judicial Service Commission’s Judicial Conduct Committee – a position she has held since 2011.
Judge Pretorius is married with three adult children; two sons who are qualified lawyers and a daughter who is in practice as an attorney.

Justice_pillay.jpg
Personal details

05 January 1958, Durban, KwaZulu-Natal

Education
  • Matric: (1974) Indian Girls’ High, Durban
  • B. Proc: (1982) UNISA
    LLM: (1993) – University of Natal, Durban KwaZulu-Natal.
  • Certificate in Constitutional Law: (1994) University of Natal, Durban KwaZulu-Natal.
  • LLB: (2002) UNISA
  • Certificate for participation in Legal Writing Program for Judges and for Trainers (April 2007 at USA Consulate Durban and June 2008 at University of Pretoria), Seattle University School of Law
Professional history
  • Candidate Attorney, M C Moodliar and Company:1979 - 1982.
  • Admitted as Attorney: 1982
  • Admitted to appear in the High Court: 1996
  • Attorney, Professional Assistant: M C Moodliar and Company: 1983 – 1984; David and Company: 1984 – 1985; Yunus Mahomed and Associates: 1985-1987
  • Partner: Yunus Mahomed and Associates: 1987 - 2000
  • Admitted to Independent Mediation Services of South Africa (IMSSA) Panels as Arbitrator: July 1992, Mediator: July 1994, Trainer: July 1995, Labour Relations Act Trainer: 1995, Dispute Resolution Design: August 1996
  • Arbitrator on panel of Arbitration Foundation of South Africa (AFSA): October 1997 - October 1999
  • Assessor, Labour Appeal Court, Durban: February 1992.
  • Senior Commissioner, (Part-Time) Commission for Conciliation Mediation and Arbitration (CCMA): June 1996 - August 2000.
  • Arbitrator, Labour Tenants Act: April 1997
  • Panelist, Public Service Coordinating Bargaining Council: October 1999
  • Ministererial appointment to Labour Relations Act Drafting Task Team: 11 August 1994 and reappointed February 2000.
  • Ministerial appointment to chair the Essential Services Committee: 5 October 1996 - 30 July 2000.
  • Acting Judge, Labour Court: Intermittent between February 2000 – August 2001
  • Acting Judge; High Court (Crime): November – December 2003, KwaZulu-Natal, Durban
  • Acting Judge; High Court (Civil): August 2005, KwaZulu-Natal, Durban
  • Judge, Labour Court: September 2000 - June 2010
  • Judge, High Court, KwaZulu-Natal: July 2010 to date
Publications on Legal Topics
  • Whither the Prostitution Industry’ (2014) 35 ILJ 1749
  • Victoria and Griffiths Mxenge Memorial Lecture – Public Interest Law Then and Now’ delivered at UKZN (April 2013) (edited and published on Oxford Human Rights Hub website and City Press).
  • Essential Services: Developing tools for Minimum Service Agreements’ (2012) 33 ILJ 801
  • Giving Meaning to workplace equity: The Role of the Courts’ (2003) 24 ILJ 55.
  • Four-part series of articles on clear writing published in De Rebus between August 2007 and April 2008.
  • Domain Names’ De Rebus March 2004 p24.
  • Law’s Republic, Democracy and the South African Constitution’ SAPL -2002, v.17 (2), p.319
  • PAJA v Labour Law SAPL - 2005, v. 20(2), p.413
  • Essential Services under the New LRA’ ILJ January 2001
  • Developing an “Affirmative Action” Jurisprudence’ De Rebus December 1999.
  • Damages: Loss of Use of an Object’ De Rebus, July 1996.
  • Seattle University School of Law: Adjunct Professor: October 2004
  • Amnesty International SA (Durban Group) award in recognition as a human rights defender: 19 November 2005
  • Fellowship: Open University, Milton Keynes, United Kingdom: April - July 2009
  • Seattle University School of Law: guest lecturer: 15 - 25 January 2010
  • Visiting Professor of Law Open University, Milton Keynes, United Kingdom: 2010 – 2015
  • Faculty of Law, University of Pretoria: Extra-ordinary Professor for three years from 2010, 2012 and 2015.
  • Honorary Research Fellow: School of Law University of Kwazulu-Natal: August 2013 - July 2016
  • Fellowship: Pembroke College, Human Rights HUB and Human Rights for Future Generations, Oxford, UK: January - March 2014
  • Honorary Research Fellow: School of Law University of Kwazulu-Natal: August 2013 - July 2016
  • Sponsor of the Yunus Mahomed Public Interest Law Publication Award based at six Universities: April 2013 to date
Judges information courtsey of Supreme Court of Appeal(www.supremecourtofappeal.org.za)